بندر دیر

بندر دَیّر مرکز شهرستان دیر در استان بوشهر ایران است. این شهر بین ۲۷ درجه و ۵۱ دقیقه عرض شمالی و ۶۱ درجه و ۵۸ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته‌است. فاصله آن تا تهران حدود ۱۳۰۰ کیلومتر می‌باشد.

بندر دیر در قدیم حاکم‌نشین دشتی بوده‌است. لنگرگاه آن در ژرفای ۷ متری و مسافت یک کیلومتری از خشکی قرار دارد و پناه خوبی نسبت به باد شمال دارد.

بندر دیر در جنوب استان بوشهر واقع شده‌است و با مرکز استان ۲۰۸ کیلومتر فاصله دارد، ساحل بندر دَیّر یکی از زیباترین مکان‌های ساحل و دریا می‌باشد. سه اسکله اصلی معروف آن، صادرکننده و تأمین‌کننده ماهی و میگو به داخل و خارج کشور است. دیر به عنوان بزرگترین بندر صیادی ایران شهرت دارد.

بندر دیر در جنوب استان بوشهر واقع شده‌است .

ساحل بندر دَیّر یکی از زیباترین مکان‌های این شهر می‌باشد.

سه اسکله اصلی معروف آن، صادرکننده و تأمین‌کننده ماهی و میگو به داخل و خارج کشور است.

دیر به عنوان بزرگترین بندر صیادی ایران شهرت دارد.

بندر دیر پس از تحریم قطر توسط کشورهای عربی که منجر به نیاز قطر به بازار ایران شد مبدا صادرات تاجران ایرانی به کشور قطر شد.

مُطاف(Motaf) مثلث برمودای خلیج فارس.!

"مُطاف" ، از جزیره‌های غیر مسکونی ایرانی در خلیج فارس است.

مُطاف ، از کلمه طوف گرفته شده و به معنای دور زدن و چرخیدن است ٬ کلمه طواف نیز از همین ریشه است .

مُطاف ، جزیره اى ماسه به عرض تقریبی یک مایل و طول تقریبی ده مایل است که در هنگام مد زیر آب می‌رود و در هنگام جزر بیرون می‌آید.

در هنگام مد دریا ارتفاع آب روى این این جزیره ماسه اى مغروق به ۲ تا ۴ متر میرسد.

طوفان ، یا آشنا نبودن دریانوردان به منطقه، قایق‌های ماهی‌گیری زیادی را در این ناحیه به گل می‌نشاند.

در میان دریانوردان خلیج فارس این مثل رایج است که: «موج مُطاف نخوردی». که در واقع کنایه از موج های زیاد منطقه"مطاف" میباشد که به خاطر کم عمق بودن اب موج های فراوانی دارد.

مُطاف و مناطق نزدیک به آن بهترین مکان برای پرورش و تجدید شوندگی طبیعی آبزیان مرغوب خلیج فارس است که آبزیانی مانند میگوی ببری ، راشگو ، حلوا سفید ، شوریده ، شير و …. شهرت جهانی داشته .

(("مُطاف"، گنجِ ، خلیج همیشه فارس ))

جزیره ای مُطاف هنگام (جَزر)

جزیره ی مُطاف هنگام (مَد)

منطقه حفاظت شده مُند

با ‪ ۴۶‬هزار و ‪ ۵۰۰‬هكتار وسعت و دو اكوسیستم آبی و خشكی، منطقه‌ای جلگه‌ای و کویری است و یکی از زیستگاه‌های مهم آهو در استان بوشهر به‌شمار می‌رود.

علاوه‌بر آهو، خرگوش، روباه، گراز، كفتار، گرگ و جوجه تیغی به وفور در منطقه حفاظت شده مند زندگی می‌کنند.

برخی از پرندگان ساکن در این منطقه نیز شامل باكلان، اگرت ساحلی، فلامینگو، چكاوک، ماهی خورک، زنبورخوار، دراج و پرستوی دریایی می‌شود.

اجتماعات کوچکی از جنگل‌های حرا نیز در این نواحی وجود دارند.

مند از نظر زیست جانوری و پوشش گیاهی بسیار متنوع و زیبا است و از جمله برخی از گیاهان آن می‌توان به انوكنمون سودامبولیس، دامبارنكیما، هالوكاریس، ساریكورینا، درختان حرا، گز و كهور پاكستانی اشاره کرد. همچنین نخلستان‌های پراكنده‌ای در این ناحیه به چشم می‌خورد.

( فلامینگو مُند )

( جنگل حَرٌا )

( آهو مُند )

گنبد نمکی "جاشک"

گنبد نمکی جاشک یکی از بزرگ ترین، فعال ترین و زیباترین در نوع خود در سراسر جهان می باشد.

تاریخ شکل گیری آن به ۶۰۰ میلیون سال پیش باز می گردد و به عنوان یکی از آثار فسیلی ملی ایران در سال ۱۳۸۶ به ثبت رسیده است.

زیبایی خیره کننده آن به خاطر نمک خوراکی است که جلوه ای خیره کننده به آن بخشیده است.

پدیده منحصر به فرد گنبد نمک خاورمیانه توانسته است عنوان بزرگ ترین گنبد نمکی خاورمیانه را از آن خود کند.

یخچال های نمکی یا نمک چال ها، آبشارهای نمکی، غارهای نمکی، نمک های رنگین، چشمه های نمکی و دره گل کلم را ببینید.

شکل ظاهری عجیب این گنبد موجب شده از قدیم افسانه های زیادی در مورد آن در بین مردم منطقه نقل شود، برخی می گویند این پدیده ناشی از یک نفرین افسانه ای است و این گنبد نمکی در اثر یک نفرین بزرگ شکل گرفته و یا این گنبد محل حکومت و زندگی دیو بوده و وی را از آسیب در امان نگه می داشته است. البته پدیده طبیعی در میان گنبد به دلیل فرسایش به وجود آمده که دودکش جن نام دارد.